sprzedam pałac w Niegolewie woj. wielkopolskie

Kategoria: Domy    Rodzaj: Na sprzedaż

Cena 4 000 000,00 zł
Wygasa 3 tygodnie ( śr 07 sier 2019 11:20:29 )
Kontakt Wyślij wiadomość
506179601 biuro1@martin.poznan.pl
Miejscowość Niegolewo


157 0

Nieruchomość zlokalizowana jest w Niegolewie w gminie Opalenica, powiecie nowotomyskim, woj. wielkopolskim, 35 km do Poznania, 10 km do autostrady A 2.

Pałac o pow. ok 800 m2 położony jest na działce o pow. 170970 m2, które zgodnie z ewidencją gruntów stanowią: użytki rolne zabudowane B-RIIIz - 15671 m2; grunty rolne R IIIa – 58860 m2; grunty rolne R IIIb – 3733 m2; nieużytki N – 20230 m2; drogi dr – 5843 m2;  tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (park) Bz – 66633 m2.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Niegolewie to siedziba rodziny Niegolewskich od XIV do 1939 roku. Istniejący dziś pałac, wybudowany został po pożarze poprzedniej budowli - dużo skromniejszego dworu w 1895 r. przez Zygmunta Niegolewskiego, jako nowoczesna wówczas rezydencja ziemiańska.

Pałac zbudowany na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, zwieńczony czterospadowym dachem i elewacją skierowaną w kierunku wschodnim. Przy bocznej elewacji południowej zaprojektowano jednokondygnacyjny aneks, zwieńczony płaskim dachem wysuwający się przed elewację frontową i tylną, łącząc się z dobudowanym w latach 1904-05 skrzydłem, ustawionym prostopadle do głównej bryły pałacu. We wnętrzu pałacu, parter zawierał część reprezentacyjną z hallem, piętro - część mieszkalną.

Drzwi frontowe położone na osi pałacu obudowane są gankiem - wspartym na dwóch kolumnach z tarasem w kondygnacji piętra. Elewację zwieńczają tablice herbowe „Grzymały” - Niegolewskich i "Ogończyka" Skórzewskich żony Zygmunta Niegolewskiego.

Przed frontem pałacu zaprojektowano obszerny podjazd poprzedzony kolistym gazonem.

Na północy od pałacu rozciąga się niegdyś ciekawy dendrologicznie park krajobrazowy z pięknymi stawami.

Pałac tej wielkości umiejscawia go w grupie średniej wielkości tego typu budowli charakterystycznych dla Wielkopolski.

Eklektyczna stylistyka i znakomita, zwarta forma architektoniczna bryły pałacu sprawia, że należy on do najatrakcyjniejszych budowli tego typu, jakie zachowały się do dziś na terenie Wielkopolski.

Pałac w Niegolewie jest wspaniałym przykładem dziewiętnastowiecznej architektury rezydencjonalnej ziemiaństwa polskiego w niezłym stanie technicznym.

 

Anna Kokorniak Piec

tel. 506179601

NIERUCHOMOŚCI MARTIN

pokaż trasę z:
do Niegolewo , Niegolewo


 
Zapisz się do newslettera
Już dziś zamów newsletter naszego serwisu ogłoszeń nieruchomości, a będziesz otrzymywać jako pierwszy najnowsze oferty ogłoszeń z interesującego regionu Polski. Bądź na bieżąco z naszą ofertą - naprawdę warto! Nasz serwis to miejsce gdzie znajdziesz najbardziej aktualne ogłoszenia nieruchomości. Po prostu wpisz poniżej swój adres e-mail i zapisz się do grona zainteresowanych!